Francouzský lanýžový dort - Truffle torte

2. března 2008 v 1:19 | Alena |  Talíř sladkostí ze světa
Francouzský lanýžový dort je opravdu lahodný čokoládový dezert. Podáváme ho jen tak se silným espresem nebo s miskou čerstvých malin. Ať tak či onak, tento lahodný dort je natolik úžasný, že s ním uděláte dojem na každého.
čokoládový požitek

Doba přípravy:
1 hodina a 30 minut + chlazení


Co budete potřebovat:
  • 2 vejce
  • 3 lžíce cukru
  • 6 lžic polohrubé mouky,
  • 1 lžíce neslazeného kakaa
  • 2 lžíce rumu
  • 450 g hořké čokolády (alesponň 70%), posekané
  • 1 lžička želatiny v prášku
  • 4 lžíce kukuřičného sirupu
  • 500 ml šlehačky
  • neslazeného kakaa na ozdobení povrchu
Nejdříve si předehřejte troubu na teplotu 170°C. Dortovou formu s otevíracím okrajem o průměru 20 cm vymažte máslem a vysypte moukou nebo kakaovým práškem.

Naplňte polovinu rendlíku vodou, přiveďte vodu k varu a sejměte z tepla. Do větší mísy rozklepněte vejce, přidejte cukr a mísu umístěte nad hrnec s vařící vodou. Ujistěte se, že se mísa nedotýká vody. Pomocí elektrického šlehače šlehejte 5-10 minut, nebo až je směs hustá a lehká a zdvojnásobila svůj objem. Poznáte to - zanechává stopu za šlehací metlou. Teplota směsi by nikdy neměla být horká, ale jen teplá. Odstraňte misku z hrnce s vodou a šlehejte dále, až směs zcela vychladne.
1
2
Prosejte mouku a kakaový prášek a velkou kovovou lžící nebo stěrkou a opatrně, asi na třikrát, vmíchejte do ušlehané směsi. Nalijte směs do dortové formy a uhlaďte povrch zadní stranou lžíce. Pečte asi 15 minut, nebo dokud nebude těsto na dotek prstem pružné a uvolněné ze strany formy. Upečený dort nechejte na drátěném stojanu vychladnout. Umyjte dortovou formu, budete ji ještě potřebovat k pozdějšímu použití.
3
4
Pomocí dlouhého zoubkovaného nože odřízněte horní část dortového korpusu. Ořízněte vrchní část tak, aby byl korpus vysoký jen 1 a půl centimetru. Je to proto, aby se vešel do formy všechen lanýžový krém. Oříznutý korpus vraťte do dortové formy a postříkejte ho rumem. Poslouží vám k tomu cukrářský štětec.

Kastrol naplňte do poloviny vodou a přiveďte k varu. Do menší misky vložte 335 g čokolády a dejte ji nad hrnec s vařící vodou. Ujistěte se, že se nedotýká vody. Čokoládu nechejte rozpustit pomalu, pak z kastrolu vyjměte misku s čokoládou . Želatinový plátek namočte do studené vody nebo želatinový prášek zamíchejte s jednou lžící vody a nad pomalu vařící vodou ji rozpusťte. Do kastrolku nalijte 100 ml vody, přidejte kukuřičný sirup nebo med a přiveďte k varu. Sundejte z tepla. Vymačkejte želatinový plátek tak, že jej pevně zmáčknete. Potom do kukuřičného sirupu přidejte želatinové plátky nebo rozpuštěný želatinový prášek a míchejte až se želatina rozpustí. Nalijte na čokoládu a šlehací metličkou důkladně promíchejte. Pokud je směs hrudkovitá, nahřejte ji velmi jemně nad kastrolem pomalu vařící vody. Když je směs hladká, odstraňte ji z tepla a nechejte ji vychladnout.

čokoládový požitek 5
čokoládový požitek 6
Šlehačku ušlehejte dotuha a vmíchejte ji metličkou do vychlazené čokoládové směsi. Naplňte dortovou formu až po vrchol lanýžovou směsi a zarovnejte cukrářskou špachtlí nebo obráceným nožem. Chlaďte několik hodin, nejlépe přes noc, dokud krém zcela ztuhne.
čokoládový požitek 9
čokoládový požitek 10
Namočte si utěrku do horké vody a vyždímejte ji. Rychle ji obalte kolem formy, přidržte ji asi 30 sekund a formu opatrně rozevřete. Povrch poprašte kakaem a obrácenou hranou nože na povrchu udělejte mřížku.
9
10
Zbývající čokoládu rozpusťte v misce nad horkou vodou jako předtím. Nalijte čokoládu na pečící papír a špachtlí rozetřete do tloušťky 2 mm. Nechejte čokoládu vychladit a ztuhnout. Nalámejte nebo nařežte velké kusy čokolády a přilepte jí po straně dortu. Přeneste dort na velký servírovací talíř a můžete podávat.
11
14

15
Dobrou chuť!
Recept pochází z knihy Le Cordon Bleu Home Collection Chocolate.
Tuto knihu jsem dostala od své dcery. Kniha je nádherná a já jsem z ní doslova unešená.
Marcelko děkuji!!!

Mohlo by Vás také zajímat:
Francouzský dortDort ke kávěKoláč z Normandie
 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.